Deveyi İğne Deliğinden Geçirmek

Blog Yazıları

Deveyi İğne Deliğinden Geçirmek

Çok çok eskiden,  hayatın kolay olduğu zamanlarda insanoğlunun en büyük meselesi doğan günle batan gün arasında kendi yağında kavrulmanın verdiği mutluluğu yaşamaktı.  Geçen zamanla birlikte o sayfayı el birliği ile kapattık artık azıcık aşım kaygusuz başım meselesi toplumun benliğine aykırı geliyor.  Lakin şimdi ununu eleyip eleğini asanlar kendi öyküsünde bir yenilik yapmak yerine gençlerden bekliyor başarı dolu bir yaşamı. Her genç sınavda birinci olsun,  bir müzik aleti çalsın, bir sporla ilgilensin, iyi bir okuyucu olsun, sanatsever olsun. O da olsun bu da olsun. Olmadı bir de deveyi iğne deliğinden geçiriversin. Çocukluktan gençliğe uzanan o güzelim yıllarda koştursun da koştursun.  Bitmiyor bir türlü. Herhalde başarıyı teğet geçmiş bir kuşak,  yapamadığı her şeyi çocuğuna vazife ediyor.

Hal böyle olunca gençler “Yok arkadaş ben pılımı pırtımı toplar bu hikâyeden çıkıp giderim” de diyemiyor. Onca beklentiden en az birkaçına nefes verebilmek için çabalayıp duruyor ilkokuldan beri.

Bu engebeli yolları zıplaya zıplaya geçenler yok değil elbet fakat verilerin çoğu bize gösteriyor ki sonuç çoğu zaman hüsran, çoğu zaman olduğu kadar olmadığı kader mantığına sıkı sıkı sarılmış, bir parça aymazlığa bir parça şartlar böyle düsturunu eklemiş genç bir nesil.

Her alanda mutlak başarıya bu kadar aç olmasak ve ana karnından itibaren çocuğumuza başarı payelerini insafsızca sıralamasak hem bilinçli aydın hem de akademik alanda başarılı olmak o kadar da zor değil.

Mesele sadece yöntemlerimizi değiştirmeyi başarabilmekte aslında.

Bilirsiniz hani Keloğlan masallarından birinde dev anası süzgeçle su taşır eve dereden. Taa ki bir gün Keloğlan gelip su bununla taşınmaz sana bir kova lazım diyene kadar. Önce mümkün değil der dev anası kova da süzgeç de aynı işte,  taşıyorum. Sonra deneyince öğrenir ki mesele nasıl taşıdığında.

Başarı doğru yöntemleri uygulayarak doğru şekilde hareket edilerek el geçireceğiniz bir hazinedir.

Öyleyse soru şu olsun: İnsanı başarıya götürecek yöntem ne? Tek bir yöntem hepimiz için geçerli midir? Başarı yolunun bir talimatlar listesi var mıdır?  Bu soruları düşüneduralım biraz,  biraz yoralım aklımızı bununla bakalım neler çıkacak düşünce yumağımızdan.

ETHEM TEFEK

Yorum Yap